پاک کردن تاتو

روش های پاک کردن تاتو (خالکوبی)

روش پاک کردن تاتو میتواند نظیر درمان های لیزری، لایه برداری شیمیایی، لایه برداری پوست و جراحی صورت بگیرد.

درمان لیزری تاتو

لیزرها، رایجترین روش پاک کردن تاتو هستند که امروزه انجام میگیرد. تاتو شامل هزاران ذره جوهر در بدن است. سیستم ایمنی بدن به صورت طبیعی ذرات خارجی کوچک را از پوست خارج می کند اما ذرات جوهر حاصل از تاتو خیلی بزرگتر هستند بنابراین درون پوست باقی میمانند. استفاده از لیزر کمک میکند تا این ذرات به قطعات کوچکتری تبدیل و به کمک سیستم ایمنی حذف شود. 

لیزر با هدف قرار دادن ذرات جوهر باعث حذف و از بین رفتن آن می شود در واقع در لیزر درمانی امواج متمرکز نور با تابیده شدن در پوست موجب گرم و تبدیل شدن جوهر به ذرات کوچک می شوند. حذف کامل تاتو معمولا در یک جلسه انجام نمی شود و افراد باید طی چند جلسه به مرکز درمانی مراجعه کنند. بسته به طراحی تاتو، اندازه و رنگ ممکن است 1 تا 10 جلسه لیزر درمانی برای حذف جوهر، نیاز باشد. لیزر تاتو دردناک نیست زیرا پزشک قبل از انجام در ناحیه مورد نظر بی حسی موضعی استفاده می کند. پس از اتمام جلسات بیماران باید به خوبی از ناحیه درمان شده مراقبت کنند که این مراقبت شامل شست و شوی محل لیزر با آب و صابون، استفاده از پماد تجویز شده توسط پزشک و پانداژ روزانه محل درمان واست. به طور معمول، پس از انجام این روش، حدود پنج روز، بهبودی کامل حاصل میشود.

پاک کردن تاتو

دیگر روش های پاک کردن تاتو تهاجمی هستند و امروزه کمتر انجام می شوند. این روش ها عبارتند از لایه برداری پوست، لایه برداری شیمیایی و انجام جراحی است.

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست، یک روش جراحی حذف تاتو است. در این روش لایههای پوستی که حاوی ذرات جوهر هستند به کمک ابزارهای پزشکی ساییده و برداشته میشود. این روش دردناک است به همین دلیل معمولا تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام میشود. در این روش نیز زخمی روی پوست ایجاد می شود که پس از درمان نیاز به مراقبت دارد. معمولا پس از جراحی تمیز کردن روزانه زخم با صابون و آب، استفاده از پماد آنتی بیوتیکی و پوشش زخم با پانسمان به بیماران توصیه می شود.

زخم هایی که به علت لایه برداری پوست ایجاد می شوند نسبت به زخمهایی که پس از لیزر درمانی ایجاد می شوند دیرتر بهبود می یابند و حدود 10 الی 14 روز به زمان نیاز دارد. برداشت و از بین بردن تاتو با روش لایهبرداری طی یک جلسه انجام میشود اما گاه برخی افراد به 2 الی 3 جلسه درمان نیاز دارند.

پاک کردن تاتو با لایه برداری پوست

لایه برداری شیمیایی

لایه بردارهای تریکلرو استیک اسید (TCA)، نیز میتواند برای حذف تاتو استفاده شود. TCA یک اسید ضعیف است که برای پوست و لایه های بیرونی پوست که با جوهر تاتو پوشیده شده، اعمال می شود. این روش ممکن است به طرز ملایم، دردناک باشد اما به طور معمول نیازی به استفاده از بیهوشی نیست.

مانند سایر انواع حذف تاتو،  لایه برداری TCA باعث ایجاد زخم باز خواهد شد که پس از اتمام روند، باید مراقبت شود. تمیز کردن روزانه با صابون و آب، استفاده از یک پماد آنتی بیوتیک و پانسمان، ضروری است. این زخمها معمولا در طی 5 تا 7 روز، بهبود مییابند.

پاک کردن تاتو با لایه بردار شیمیایی

برداشتن با جراحی

تاتو ممکن است با برش مستقیم جراحی، برداشته شود. در این روش، جراح با ایجاد یک برش روی پوست موجب برداشت تاتو می شود. این تکنیک برای تاتوهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و برای تاتوهای بسیار بزرگ مناسب نیست. طی این روش پزشک پس از ایجاد برش و برداشت قیمت های حاوی تاتو محل جراحی را بخیه می کند. این روش نیز ممکن است تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام شود.

بانداژ پس از عمل باید در مدت 48 ساعت، نگهداشته شود. هنگامی که باندها برداشته شدند، محل جراحی باید روزانه با صابون و آب، تمیز شود. پانسمان ممکن است برای پوشش زخم برای هفته اول بعد از عمل استفاده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *